آمادگی دانشگاه امیرکبیر برای ساخت نسخه ارتقایافته "پیام"/دلایل سقوط در دست بررسی است

به گزارش ایسنا، دکتر سید احمد معتمدی امروز در حاشیه شانزدهمین کنگره مهندسی شیمی در جمع خبرنگاران با اشاره به طراحی و ساخت ۱۱ ساله ماهواره پیام در دانشگاه صنعتی امیرکبیر، افزود: مهمتر از ساخت ماهواره زیرساخت‌هایی است که برای این پروژه در دانشگاه ایجاد شد که از آن جمله می‌توان به راه‌اندازی آزمایشگاه‌ها، اتاق تمیز و نیروهای متخصصی اشاره کرد که در طول ۱۱ سال در ساخت ماهواره پیام مشارکت داشتند.وی با اشاره به حضور ۱۶ عضو هیات علمی این دانشگاه به طور مستقیم و ۱۱۰ دانشجو و فارغ‌التحصیل این دانشگاه در پروژه ماهواره پیام، اظهار کرد: با اجرای این پروژه پتانسیل خوبی در دانشگاه ایجاد شد. ضمن آنکه دانش فنی ساخت ماهواره در اختیار ما قرار دارد که این امر ارزش آن بیش از خود ماهواره است. از این رو ما در تلاش هستیم که این تیم همچنان پابرجا باشد.
معتمدی با بیان اینکه ساخت ماهواره پیام به سفارش سازمان فضایی ایران صورت گرفته است، خاطرنشان کرد: این ماهواره بعد از پرتاب شدن سیگنال‌ها و داده‌های لازم را به ایستگاه‌های زمینی ارسال کرد که این نشان‌دهنده عملکرد مناسب این ماهواره بوده است.
رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر با اشاره به سقوط این ماهواره، گفت: داده‌های به دست آمده در دست بررسی است و با تحلیل بیشتر آن می‌توان دلایل قرار نگرفتن این ماهواره در مدار را بهتر تبیین کرد.
وی در خصوص اجرای پروژه‌های دیگر فضایی این دانشگاه، خاطرنشان کرد: با تجربیاتی که از ساخت این ماهواره به دست آمده، در صورتیکه وزارت ارتباطات و سازمان فضایی اعلام آمادگی کنند، ما می‌توانیم همان ماهواره پیام را با سرعت بیشتری بسازیم. چرا که دانش فنی آن و قطعات این ماهواره در اختیار دانشگاه قرار دارد و حتی قادر هستیم که نسخه ارتقا یافته این ماهواره را نیز تحویل دهیم.
وی با تاکید بر اینکه کار پرتاب ماهواره پروژه پر ریسکی است، خاطرنشان کرد: بر این اساس در همه دنیا این اقدام با دقت بسیار بالایی انجام می‌شود. چرا که اجرای پروژه‌های فضایی نیاز به همکاری همه محققان از حوزه‌های مختلف از جمله مهندسی شیمی برای تهیه سوخت جامد دارد.
رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر با بیان اینکه ماهواره پیام تا ارتفاع ۵۰۰ کیلومتری بالا رفت، گفت: پرتابگر این ماهواره توانست ماهواره ۱۱۰ کیلوگرمی پیام را پرتاب کند و به اعتقاد محققان این پروژه در صورتی‌که ماهواره‌بر به مدت ۲۰ ثانیه به فعالیت‌های خود ادامه می‌داد، این ماهواره می‌توانست در مدار آرام بگیرد.
وی با اشاره به رویکرد نهادهای فضایی کشور برای ساخت ماهواره در بخش خصوصی، توضیح داد: از آنجایی که این فناوری حاشیه سود زیادی برای بخش‌های غیر دولتی ندارد؛ از این رو در همه دنیا نهادهای دولتی نیز در اجرای چنین پروژه‌هایی مشارکت دارند.
معتمدی با بیان اینکه دانشگاه‌ها می‌توانند در بخش‌های ساخت ماهواره مشارکت کنند، ادامه داد: اما از خدمات این ماهواره مانند سنجش از راه دور، پایش مخاطرات و همچنین پوشش صدا و سیما از آن می‌توان بهره برد.
وی همچنین با اشاره به نقش دانشگاه‌ها در طراحی و ساخت پرتابگرها، گفت: در حال حاضر بسیاری از افرادی که در طراحی و ساخت ماهواره‌برها مشارکت داشتند، از اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها بوده‌اند و از این رو وزیر دفاع نیز از اساتید دانشگاه‌ها تشکر و قدردانی کرده است.
انتهای پیام
Let’s block ads! (Why?)
Source: fanavari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *