افزایش حقوق به بسته حمایتی تبدیل شد

به گزارش ایسنا، یکی از مهم‌ترین اخبار اقتصادی امروز به موضوع افزایش حقوق کارکنان اختصاص داشت. نوسان نرخ ارز  در ماه‌های اخیر به اذعان مسئولان، رشد قیمت‌ها و افزایش تورم تا بیش از ۲۵ درصد را به همراه داشت. این موضوع موجب شد که در مهرماه بحث افزایش مجدد حقوق کارکنان به منظور پوشش بخشی از آسیب‌های ناشی از شرایط موجود اقتصادی به اقشار کم درآمد از سوی دولت مطرح شود.بر این اساس اعلام شد که افزایش مجدد حقوق کارکنان در حال بررسی در کمیسیون‌های مربوطه بوده و درباره آن تصمیم‌گیری می‌شود. گرچه در مرحله‌ای عنوان شد که به دلایلی افزایش حقوق به سال بعد موکول شده، ولی طولی نکشید که مجددا این موضوع مطرح شد و بار دیگر کارمندان را به افزایش حقوق امیدوار کرد. با این وجود آخرین اعلام نوبخت-رئیس سازمان برنامه و بودجه- در هفته اخیر به نوعی آب پاکی را روی دست کارمندان ریخت. وی گفت که حقوق‌ها امسال افزایش نخواهد یافت و به جای آن، حمایت از طریق بسته حمایتی را مطرح کرد.
بازپرداخت بدهی‌های دولت از سال آینده
از اوایل دهه ۱۳۹۰، صندوق شکل گرفت و طبق اساسنامه آن باید بخشی از عواید ناشی از فروش نفت، گاز، میعانات گازی و فرآورده‌های نفتی به حساب صندوق واریز شود و محل استفاده از آن هم مشخص شد که دولت در آن سهمی نداشت. با این حال در سال‌های اخیر و با توجه به تغییراتی که در شرایط اقتصادی ایجاد شده و ارتباط کاهش قیمت نفت در برخی دوره‌ها با درآمدهای دولت، در برخی دوره‌ها منابع ورودی به صندوق طبق قانون در مواردی پیش نرفته و کاهش یافت؛ از سوی دیگر دولت برای تامین مالی در برخی بخش‌ها و پروژه‌ها به سمت استفاده از منابع صندوق توسعه ملی حرکت و به نوعی آن را بدهکار کرد.
این‌که جریان بدهی دولت به صندوق توسعه ملی چگونه بوده و در چه زمانی تسویه آن انجام خواهد شد، موضوعی است که در یکی از مصاحبه‌های امروز ایسنا به آن پرداخته شد و شهیدزاده -رئیس هیات عامل صندوق توسعه ملی- درباره این‌که در حال حاضر میزان بدهی دولت در چه مرحله‌ای و تا چه عددی است توضیح نداد و گفت که این رقم محرمانه است و نمی‌تواند درباره آن صحبت کند اما هر میزان که باشد، در چارچوب قانون و مجوزهای مربوطه دریافت شده است.
منطقه‌ی پنج تهران با رشدی بالاتر از میانگین
یکی از اخبار امروز ایسنا مربوط به رشد قیمت مسکن در شهر تهران بود که نشان می‌دهد منطقه ۵ تهران که همواره بالاترین میزان معاملات و رشد قیمت مسکن را به خود اختصاص داده، در تحولات تورمی بازار مسکن نقش اصلی را ایفا می‌کند.
روند قیمت مسکن در منطقه ۵ تهران طی ماه‌های اخیر حاکی از رشد متداوم ماهانه است و با وجود این‌که گران‌ترین منطقه تهران محسوب نمی‌شود، رشد آن همواره بالاتر از میانگین شهر تهران بوده است. منطقه ۵ در مهرماه امسال ۱۰۵ درصد افزایش قیمت نسبت به ماه مشابه سال قبل را تجربه کرد و این در حالی است که متوسط رشد قیمت مسکن شهر تهران ۸۳ درصد بود. در هفت ماهه امسال منطقه ۵ به ترتیب ۴۷، ۵۳، ۶۳، ۷۲، ۸۲، ۹۲ و ۱۰۵ درصد افزایش قیمت را تجربه کرده است.
ثبت‌نام کارت سوخت از فردا
ثبت‌نام مالکان خودرو ‌و موتورسیکلت فاقد کارت سوخت از فردا ساعت ۸ به‌صورت الکترونیکی در سامانه خدمات دولت همراه و اپلیکیشن خدمات دولت آغاز می‌شود.
شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی در اطلاعیه‌ای اعلام کرد ثبت نام مالکان خودرو ‌و موتورسیکلت فاقد کارت سوخت از فردا ساعت ۸ به‌صورت الکترونیکی در سامانه خدمات دولت همراه به نشانی www.mob.gov.ir و اپلیکیشن خدمات دولت همراه، با نصب آن در گوشی‌های هوشمند تلفن همراه در دسترس عموم قرار می‌گیرد.
پرتورم‌ترین کالاها کدامند؟
بررسی جداول آماری منتشرشده توسط مرکز آمار که در یکی از اخبار امروز به آن پرداخته شد نشان می‌دهد که دخانیات، میوه و خشکبار در آبان‌ماه بیش‌ترین تورم را تجربه کرده‌اند.
بر اساس جداول آماری منتشره توسط مرکز آمار، گروه کالایی دخانیات در آبان‌ماه امسال با 59.7 درصد کماکان در صدر پرتورم‌ترین کالاها قرار دارد. گروه کالایی دخانیات هم‌چنین حدود 160 درصد تورم نقطه به نقطه (نسبت به ماه مشابه سال قبل) را تجربه کرده است. با این همه دخانیات نسبت به ماه قبل (مهر) 1.9 درصد کاهش تورم داشته است.
کاهش منابع آبی تجدیدپذیر
به گفته کارشناسان، وضعیت منابع آبی هر روز شرایط بدتری را تجربه می‌کند که یکی از علل اصلی آن کاهش منابع آبی تجدیدپذیر است. این موضوع لزوم وجود یک مدیریت منطقی و حساب شده را گوشزد می‌کند.
میزان آب تجدیدپذیر در ایران طی دوره پنج ساله اخیر، از ۱۴۰ میلیارد مترمکعب به ۱۰۵ میلیارد مترمکعب رسیده که از کاهش ۲۵ درصدی نسبت به متوسط دوره ذکر شده حکایت دارد. این میزان آب موجود، در مقایسه با دوره ۴۵ ساله نشان از ۱۹ درصد کاهش دارد.
پیام‌های گوشی‌های دوسیم‌کارته
هنگام خرید و فروش سیم‌کارت توسط کاربر، درصورتی که وی پیش از این، شماره تلفن خود را در سامانه وارد کرده باشد، خرید سیم‌کارت از طریق پیامک به او اطلاع داده می‌شود. اما برخی از کاربران این موضوع را مطرح کردند که پیامک‌هایی برای آن‌ها ارسال شده که از خرید و فروش سیم‌کارت با کد ملی آن‌ها خبر می‌دهند، در صورتی که خودشان به خرید و فروش اقدام نکرده‌اند.
اگر چنین اتفاقی برای شما رخ داد، باید با مراجعه به سامانه استعلام تعداد خطوط مشترکین، از سیم‌کارت‌هایی که به نام شماست، مطلع شوید. اگر سیم‌کارتی که در این سامانه وجود داشت، توسط شما خریداری نشده، شخصا به دفاتر خدمات مشترکین اپراتورها مراجعه کرده و با ارائه کارت ملی از خطوطی که ممکن است بدون اطلاعتان با کد ملی شما ثبت شده باشد، آگاه شده و برای قطع هر یک از سیم‌کارت‌ها اقدام کنید.
کاهش قیمت طلا متاثر از کاهش قیمت نفت
یک بار دیگر کاهش قیمت نفت، سوژه اصلی بازارهای کالا شد و سایه تیره‌ای روی دارایی‌های مطمئنی مانند طلا انداخت که در یکی از اخبار امروز به آن پرداخته شد. تحلیلگران می‌گویند به دلیل این‌که نفت، کالای مهمی در بسیاری از شاخص‌های کالاست، مبارزه با کاهش قیمت برای طلا دشوار خواهد شد.
قیمت طلا هفته گذشته را با رشد بسیار اندکی به پایان برد و موفق نشد از مقاومت در مرز ۱۲۳۰ دلار عبور کند. در معاملات روز جمعه بازار آمریکا، هر اونس طلا برای تحویل در دسامبر ۴.۸۰ دلار یا ۰.۴ درصد کاهش پیدا کرد و در ۱۲۲۳.۲۰ دلار بسته شد، با این حال،  برای کل هفته کمتر از ۰.۱ درصد رشد قیمت داشت.
انتهای پیام
Let’s block ads! (Why?)
Source: fanavari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *